Możesz mieć zawsze sprawny umysł i o wiele lepszą pamięć. Wykorzystaj proste metody, które pozwolą Twojemu mózgowi pracować na pełnych obrotach.

1. Rytmiczne myślenie

Gdy nie możesz się skupić na pracy, włącz radio. Ulubione piosenki nie tylko umilą czas, ale spowodują, że będziesz sprawniej myślał/a. Muzyka pobudza bowiem mózg i sprawia, że obie półkule lepiej ze sobą współpracują. Najłatwiej będzie Ci się skoncentrować przy spokojnych rytmach, np. muzyce klasycznej czy jazzie. Według naukowców dzieje się tak, bo pod wpływem takich dźwięków zwiększa się poziom katecholamin oraz serotoniny czy neuroprzekaźników, które biorą udział w procesie uczenia i zapamiętywania.

2. Talerz pełen mocy

Jeśli ciągle o czymś zapominasz, zmień dietę. Przyczyna Twoich problemów może bowiem leżeć w źle skomponowanym jadłospisie. Zacznij jeść więcej ryb, np. łososia. Jest on bogaty w kwasy omega-3, poprawiające koncentrację. Zamiast chipsów czy batoników, w ciągu dnia sięgaj po orzechy włoskie. Znajdują się w nich nienasycone kwasy tłuszczowe, które mają bardzo korzystny wpływ na mózg. Gdy masz ciężki dzień w pracy, nie rezygnuj z obiadu. Twój mózg potrzebuje paliwa, aby prawidłowo działać. Zjedz lekki posiłek, np. ciemny ryż z warzywami. Z tych produktów glukoza uwalniana jest powoli, dzięki czemu Tobie starczy energii na dłużej. Aby w ekspresowym tempie pobudzić mózg do wysiłku, np. przed służbowym spotkaniem, zjedz kawałek czekolady lub pomarańczę. Szybko podniosą one poziom cukru we krwi i błyskawicznie pomogą Ci się skupić. Dodatkowo wprowadzą Cię w dobry nastrój i złagodzą stres.

3. Gimnastyka dla umysłu

Najprostsza metoda na poprawę pamięci to rozwiązywanie krzyżówek. Taki trening jest tym dla umysłu, czym ćwiczenia fizyczne dla ciała. Dzięki nim pobudzisz mózg do intensywniejszej pracy i łatwiej przyjdzie Ci przyswajanie nowych informacji. Zacznij też więcej czytać. Godzina z książką przyniesie Ci więcej korzyści niż seans spędzony przed telewizorem. Jednak po dniu przygotowywania ważnego wystąpienia, wieczorną lekturę zamień na film sensacyjny czy horror. Podczas ich oglądania wytwarza się adrenalina, która sprawia, że lepiej utrwala się to, czego się uczyłaś. Gdy masz problemy z koncentracją, serfuj po Internecie. Podczas przeglądania stron www Twój mózg zaczyna lepiej pracować, więc łatwiej będzie Ci się skupić.

4. Naturalne wzmocnienie

Jeżeli masz problemy z koncentracją, możesz zacząć przyjmować preparaty z miłorzębem japońskim, np. Bilobil Forte (39 zł/60 kaps.), Bio-Biloba (27 zł/60 tabl.) i Ginkoflav Forte (17 zł/60 kaps.). Poprawia on krążenie krwi, dzięki czemu mózg jest lepiej zaopatrzony w składniki odżywcze i zaczyna sprawniej działać. Warto też zażywać suplementy diety z żeń-szeniem, np. Tonik Wzmacniający, Bodymax (49 zł/1000 ml) lub Multi-Tabs Active, (35 zł/60 tabl.). Dzięki nim będziesz miał/a więcej energii i wzmocnisz pracę mózgu.

5. Siła wyobraźni

Zamiast zapisywać w kalendarzu daty wszystkich spotkań, spróbuj niektóre z nich wkuć na pamięć. Najłatwiej je zapamiętasz, gdy ułożysz z nich ciekawą historię. Wyobraź sobie miejsce, w jakim jesteś umówiony/a, i osobę, z którą masz się spotkać. Zaangażujesz w to kilka zmysłów, co sprawi, że łatwiej będzie Ci przypomnieć sobie informacje.

Źródło: samozdrowie.pl