5.PRIORYTETOWY POSIŁEK POTRENINGOWY
Po treningu dosyć trudno załapać dodatkowy tłuszcz, zadasz pytanie dlaczego ? Jeśli trening był wystarczająco intensywny Twoje mięśnie w jakimś stopniu pozbyły się glikogenu mięśniowego ( energia, paliwo do działania), w związku z tym musisz dostarczyć mu źródeł białka, tłuszczu i węglowodanów do prawidłowej odbudowy i regeneracji. Dobrze, by posiłek potreningowy był trochę większy niż pozostałe. Możesz tutaj sobie pozwolić również na szybciej wchłanialne węglowodany( po treningu wskazane).
6. UNIKAJ SZYBKO WCHŁANIALNYCH WĘGLOWODANÓW PRZED TRENINGIEM
Posiłek przed treningowy nie powinien zawierać węglowodanów, które szybko się wchłaniają. Jak już wcześniej zostało wspomniane nagły wyrzut insuliny nie jest tutaj wskazany. Po wyczerpaniu zasobów glikogenu następuje nasilone spalanie tkanki tłuszczowej, chyba nie chcesz zaburzyć tego procesu ? Przed treningiem możesz ale nie musisz zjeść węglowodany wolno wchłanialne np. płatki owsiane górskie, otręby owsiane czy słodkie ziemniaki. Lub spożyć posiłek składający się tylko z białka i tłuszczu.
7. OPRÓŻNIAJ ZAPASY GLIKOGENU RAZ NA DWA TYGODNIE
Gdy glikogen zmagazynowany w mięśniach osiągnie szczyt swoich możliwości kumulowania przez spożywanie sporych ilości węglowodanów następuje proces w którym nadmiar zostaje odłożony pod postacią tkanki tłuszczowej. I odwrotnie gdy zapasy glikogenu są bardzo uszczuplone, spalanie tłuszczu wzrasta. Jednym ze sposobów na pobudzenie spalania tłuszczu jest korzystanie z diety bardzo niskowęglowodanowej przez 2 dni co dwa tygodnie. Po takich dwóch dniach gdzie węglowodany nie przekraczają 100g możesz wrócić do zbilansowanej diety, ale bez nadmiernego spożycia węglowodanów.
8. TRENUJ MOCNO, INTENSYWNIE ALE NIE DO MAKSYMALNEGO „ZAJAZDU”
To odwieczne pytanie: ile potrzebujesz serii, ile musisz poświęcić czasu na siłowni ? Odpowiedź: zależy od osoby, ale do głównej wskazówki zaliczyć trzeba odpowiednie wyczucie na treningu, musi być intensywny, mocny ale nie może Cię zniszczyć. Największy progres zdołasz zrobić gdy po każdym treningu będziesz czuć lekki niedosyt i chęć wykonania kolejnych ćwiczeń. Dobrze zrobiony trening spokojnie zamknie się w przedziale 60 min.
9. RÓB CARDIO W ODPOWIEDNIM CZASIE
Cardio wywiera na organizmie wiele korzyści: spala kalorie, wpływa na poziom hormonów, poprawia kondycję układu krwionośnego. Konkretnie cardio pomaga podnieść poziom noradrenaliny. Kiedy robisz cardio organizm widzi dużą różnicę w zmianach hormonalnych. Cardio na czczo pozwala łatwo kierować noradrenalinę do komórek tłuszczowych, wyzwala to maksymalne spalanie tłuszczu.